Kodėl psichoterapija?
Daug kas iš mūsų bent retkarčiais norėtų pakeisti savo gyvenimą, gyventi kitaip, daryti kažką kito. Kartais „nutrūkstame“ ir, atrodytų, nežinia kodėl susipykstame su gerais draugais, ilgą laiką jaučiamės prislėgti, bet bijome pakeisti nemėgstamą darbą ar užsiimti seniai išsvajota veikla. Taip yra dėl to, kad, nors ir esame suaugę, elgiamės taip, kaip išmokome vaikystėje. Kartais tokie sprendimai yra geri, bet kartais gerokai apriboja mūsų galimybes. Pastebime, kad netinkamą elgesį kartojame, bet nesuprantame, kaip išsigauti iš užburto rato.
Psichoterapija padeda atpažinti savo ankstyvąją gyvenimo patirtį, kuri apsprendžia mūsų mąstymo būdą, jausmus ir elgesį, ir suteikia galimybę saugioje ir patikimoje aplinkoje atrasti savo sunkumus. Psichoterapijos pagalba galime patikrinti, kaip veikia mūsų savigynos mechanizmai, kuriais dengiame savo jautriausią asmenybės dalį, ir sukurti naujus, efektyvesnius ir labiau praturtinančius mūsų bei aplinkinių gyvenimą.
Kas yra psichiatras, psichologas ir psichoterapeutas?
Dažnai kyla klausimų, į ką kreiptis: psichiatrą, psichologą ar psichoterapeutą. Kuo jie apskritai skiriasi tarpusavyje?
Psichiatras – tai gydytojas, baigęs aukštąją medicinos mokyklą ir psichiatrijos rezidentūrą. Psichiatras išmano psichikos ligas, gali nustatyti diagnozę ir skirti gydymą psichotropiniais vaistais.
Psichologas yra baigęs psichologijos studijas aukštojoje mokykloje, gali konsultuoti esant asmeninėms problemoms ar sunkumams šeimoje (tai vadinama psichologiniu konsultavimu), atlikti įvairių psichikos procesų testus (tirti atmintį, dėmesį, suvokimą, asmenybės bruožus).
Psichoterapeutas – tai gydytojas (psichiatras arba ne psichiatras, kitos specialybės gydytojas) arba psichologas, turintis aukštąjį išsilavinimą ir papildomai baigęs podiplomines psichoterapijos studijas.
Nėra aiškios ribos, kada turėtų konsultuoti psichiatras, kada – psichologas ar psichoterapeutas. Sergant psichikos liga ir vartojant vaistus, kartu gali būti naudinga psichoterapija.